O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Adiz Boboyev va Jahon banki (JB) hamda Osiyo infratuzilma investitsiyalari banki (OIIB) qo‘shma missiyasi o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun: ushbu missiya “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasini amalga oshirishda ko‘maklashish maqsadida 2023-yil 26-sentabrdan 6-oktabrgacha O‘zbekistonda bo‘ldi.
Missiya davomida JB va OIIB ekspertlari tomonidan loyiha bo‘yicha harakatlar holati tahlil qilindi, viloyat hokimliklari huzuridagi yagona buyurtmachi xizmati injiniring kompaniyalari amalga oshiradigan tadbirlar uchun xarid jarayonlarini optimallashtirish, ijtimoiy va ekologik kafolatlarni kompleks tekshirish, shuningdek, loyihani amalga oshirish guruhining monitoring va baholash hamda loyihalarni boshqarish masalalari bo‘yicha salohiyatini mustahkamlash bilan bog‘liq harakatlar amalga oshirildi.
Uchrashuvdan maqsad missiya natijalarini taqdim etish, hududlarda bajarilgan ishlarning vaqti va sifatini tekshirish, loyihani amalga oshirish hamda ikkinchi bosqichga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha keyingi qadamlarni kelishish edi.
Missiya doirasida Farg‘ona viloyati Yozyovon tumanining “Porloq” mahallasiga tashrif buyurildi, u yerda 9,6 km uzunlikdagi “Ichki yo‘llarni asfaltlash” subloyiha amalga oshirildi. Shuningdek, “Qishloq ayollarining iqtisodiy huquq va imkoniyatlarini kengaytirish” loyihasini amalga oshirish bilan shug‘ullanuvchi “Mehrijon” NNT xodimlari ishtirokida uchrashuvlar o‘tkazildi.
Muloqot davomida tomonlar loyihaning ikkinchi bosqichi, uning tarkibiy qismlari va moliyalashtirish hajmini rivojlantirish maqsadlarini aniqladilar. Shu bilan birga, O‘zbekiston hukumati tomonidan talab qilinadigan loyihani amalga oshirish va tayyorlash chora-tadbirlari, jumladan, texnik-iqtisodiy asoslash mexanizmlari ko‘rib chiqildi.

Обсуждены результаты, достигнутые в рамках проекта «Развития сельской инфраструктуры»
Состоялась встреча между заместителем министра экономики и финансов Республики Узбекистан Адизом Бобоевым и совместной миссией Всемирного банка (ВБ) и Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ).
Для информации: Данная миссия находилась в Узбекистане с 26 сентября по 6 октября 2023 г с целью оказания содействия в реализации проекта «Развитие сельской инфраструктуры».
В ходе миссии экспертами ВБ и АБИИ проведен анализ статуса действий по проекту, предприняты действия, связанные с оптимизацией процессов закупок для мероприятий, осуществляемых инжиниринговыми компаниями Службы единого заказчика при областных хокимиятах, комплексной проверке социальных и экологических гарантий, а также укреплению потенциала Группы реализации проекта по вопросам мониторинга и оценки и управлению проектами.
Целью встречи стало представление результатов миссии, проверка сроков и качества работ, выполненных в регионах и согласование следующих шагов по реализации проекта и подготовке к второй фазе.
В рамках миссии состоялся визит в махаллю «Порлок» Язъяванского района Ферганской области, где был реализован субпроект «Асфальтирования внутренних дорог» протяженностью 9,6 км и проведены встречи с сотрудниками ННО «Мехрижон», которая занимается мобилизацией проекта «Расширение экономических прав и возможностей сельских женщин».
Во второй половине встречи, стороны определили цели развития второй фазы проекта, его компонентов и объемов финансирования. Также были рассмотрены механизмы реализации и мероприятий по подготовке проекта, требуемых Правительством Узбекистана, включая технико-экономическое обоснование.
В завершении встречи сторонами достигнута договоренность о начале второй фазы проекта «Развитие сельской инфраструктуры».