“Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi bo‘yicha Jahon banki missiyasi o‘z ishini boshladi
Iqtisodiyot va moliya vazirliging Jahon banki Xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi va Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki ko‘magida amalga oshirilayotgan “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi bo‘yicha navbatdagi o‘rganish missiyasi bo‘lib o‘tmoqda.
Missiyani tashkil etishdan ko‘zlangan maqsad – o‘tgan missiyalar davomida kelishilgan harakatlarning borishini ko‘rib chiqish, o‘zgarishlar to‘g‘risida yangi ma’lumotlarni, jumladan xaridlar, moliyaviy boshqaruv, to‘lovlar, xarajatlarni tejash, qurilishning borishi bo‘yicha loyiha tarkibiy qismlari to‘g‘risida yangilangan ma’lumotlarni ko‘rib chiqish va QIRL 2-bosqichning loyihaoldi muhokamasidan iborat.
Missiya kun tartibining 1-kunida “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasini amalga oshirishga mas’ul Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi jamoasi bilan  uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda Jahon banki hamda Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki vakillari bilan loyiha yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi. Amalga oshirilishi davom etayotgan loyiha bilan birgalikda kelgusi hamkorlik istiqbollari, loyiha doirasida ekologik va ijtimoiy tahlillar, manfaatdor tomonlarning roli va majburiyatlarini tasdiqlash kabi masalalarga to‘xtalib o‘tildi.
Missiyaning keyingi kunlardagi kun tartibidan loyiha doirasidagi subloyihalar bilan yaqindan tanishish maqsadida Farg‘ona viloyatiga tashrif va qator uchrashuvlar o‘tkazilishi kutilmoqda.
Ma’lumot uchun:Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi Andijon, Farg‘ona, Namangan, Jizzax va Sirdaryo viloyatlaridagi 21 ta tumanni qamrab oladi. Loyiha doirasida hududlardagi 306 ta MFYda 682 ta ijtimoiy soh ava infratuzilma loyihalarni amalga oshirish ko‘zlangan.

Всемирный банк начал миссию по проекту «Развитие сельской инфраструктуры»
В рамках проекта «Развитие сельской инфраструктуры», реализуемого Министерством экономики и финансов при поддержке Международной ассоциации развития Всемирного банка и Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, проводится миссия по поддержке реализации проекта.
Цель миссии — рассмотреть ход выполнения действий, согласованных в ходе предыдущих миссий, оценить общий прогресс реализации, включая вопросы закупок, финансового управления, выплат, использования и экономии средств, а также выполнения строительных работ и провести предпроектное обсуждение второй фазы проекта «Развитие сельской инфраструктуры».
В первый день миссии состоялась встреча с командой Объединённой группы реализации проектов при Министерстве экономики и финансов, ответственной за реализацию проекта. Во время встречи представители Всемирного банка и АБИИ обсудили текущий ход выполнения проекта, перспективы дальнейшего сотрудничества, экологические и социальные аспекты в рамках проекта, а также подтвердили роли и обязательства заинтересованных сторон.
В ближайшие дни миссия посетит Ферганскую область для ознакомления с реализуемыми субпроектами и проведения ряда рабочих встреч.
Для справки: Проект «Развитие сельской инфраструктуры» охватывает 21 район Андижанской, Ферганской, Наманганской, Джизакской и Сырдарьинской областей. В рамках проекта планируется реализация 682 социальных и инфраструктурных субпроектов в 306 махаллях указанных регионов.