“Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi bo‘yicha Jahon banki missiyasi o‘z ishini boshladi
Iqtisodiyot va moliya vazirliging Jahon banki Xalqaro taraqqiyot jamg‘armasi va Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki ko‘magida amalga oshirilayotgan “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi bo‘yicha navbatdagi o‘rganish missiyasi bo‘lib o‘tmoqda.
Missiyani tashkil etishdan ko‘zlangan maqsad – o‘tgan missiyalar davomida kelishilgan harakatlarning borishini ko‘rib chiqish, o‘zgarishlar to‘g‘risida yangi ma’lumotlarni, jumladan xaridlar, moliyaviy boshqaruv, to‘lovlar, xarajatlarni tejash, qurilishning borishi bo‘yicha loyiha tarkibiy qismlari to‘g‘risida yangilangan ma’lumotlarni ko‘rib chiqish va QIRL 2-bosqichning loyihaoldi muhokamasidan iborat.
Missiya kun tartibining 1-kunida “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasini amalga oshirishga mas’ul Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi jamoasi bilan  uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda Jahon banki hamda Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki vakillari bilan loyiha yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi. Amalga oshirilishi davom etayotgan loyiha bilan birgalikda kelgusi hamkorlik istiqbollari, loyiha doirasida ekologik va ijtimoiy tahlillar, manfaatdor tomonlarning roli va majburiyatlarini tasdiqlash kabi masalalarga to‘xtalib o‘tildi.
Missiyaning keyingi kunlardagi kun tartibidan loyiha doirasidagi subloyihalar bilan yaqindan tanishish maqsadida Farg‘ona viloyatiga tashrif va qator uchrashuvlar o‘tkazilishi kutilmoqda.
Ma’lumot uchun:Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi Andijon, Farg‘ona, Namangan, Jizzax va Sirdaryo viloyatlaridagi 21 ta tumanni qamrab oladi. Loyiha doirasida hududlardagi 306 ta MFYda 682 ta ijtimoiy soh ava infratuzilma loyihalarni amalga oshirish ko‘zlangan.

An implementation support mission is currently being carried out under the Rural Infrastructure Development Project, implemented by the Ministry of Economy and Finance with the financial support of the World Bank’s International Development Association and the Asian Infrastructure Investment Bank.
The objective of the mission is to review the progress of actions agreed during previous missions, obtain updates on overall progress, including procurement, financial management, disbursement, fund savings, progress of civil works, and to hold pre-appraisal discussions for Phase II of the Rural Infrastructure Development Project.
On the first day of the mission’s agenda, a meeting was held with the team from the Joint Projects Implementation Unit under the Ministry of Economy and Finance, which is responsible for implementing the Rural Infrastructure Development Project.
During the meeting, the representatives of the World Bank and the Asian Infrastructure Investment Bank discussed ongoing project activities. During the meeting, representatives of the World Bank and the AIIB discussed ongoing project activities, future collaboration prospects, environmental and social assessments, and the confirmation of stakeholder roles and responsibilities.
In the coming days, the mission’s agenda includes a visit to Fergana region to review subprojects under implementation, as well as a series of meetings.
For reference: The Rural Infrastructure Development Project covers 21 districts across the Andijan, Fergana, Namangan, Jizzakh, and Syrdarya regions. Within the project framework, it is planned to implement 682 social and infrastructure subprojects across 306 makhallas in these regions.