Farg‘ona, Andijon va Namangan viloyatlarida Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan amalga oshirib kelinayotgan “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi doirasida qishloqlarda subloyihalarni amalga oshirish monitoringi bo‘yicha qishloq fasilitatorlari va muhandislari salohiyatlarini oshirishga qaratilgan maxsus o‘quv tadbirlari o‘tkazildi.
Loyihaning ko‘makchi hamkor tashkiloti (Bolgariyaning “CEED”, va O‘zbekistonning “Rhythm Plus”) mutaxassislari tomonidan tashkil etilgan mazkur treninglar “Mahallani rivojlantirish rejalari” bajarilishini monitoring va nazorat qilishning nazariy jihatlarini, shuningdek, amaliy mashg‘ulotlarni, jumladan loyiha maydonchalari va loyihalashtirilgan obyektlarga tashrifni o‘z ichiga oldi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 25-noyabrdagi PQ-4898-son qaroriga muvofiq amalga oshirilayotgan “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi doirasida Namangan, Andijon, Farg‘ona, Sirdaryo va Jizzax viloyatlarining 21 tumanidagi 306 ta qishloq qamrab olingan bo‘lib, ularda umumiy qiymati 164 million AQSH dollari bo‘lgan 687 ta subloyiha amalga oshiriladi.

В рамках проекта «Развитие сельской инфраструктуры», реализуемого Министерством экономики и финансов в Ферганской, Андижанской и Наманганской областях, были проведены специализированные тренинги, направленные на повышение потенциала сельских фасилитаторов и инженеров по мониторингу реализации субпроектов в махаллях.
Эти тренинги, организованные специалистами партнерских организаций проекта («CEED» из Болгарии и «Rhythm Plus» из Узбекистана), включали теоретические аспекты мониторинга и контроля за реализацией «Плана развития села», а также практические занятия, включающие посещение проектных площадок и объектов.
Напомним, что в рамках проекта «Развитие сельской инфраструктуры», реализуемого в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан № ПП-4898 от 25 ноября 2020 года, охвачено 306 сел в 21 районе Наманганской, Андижанской, Ферганской, Сырдарьинской и Джизакской областей, в которых реализуется 687 субпроектов общей стоимостью 164 млн долларов США.