Farg‘ona, Andijon va Namangan viloyatlarida Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan amalga oshirib kelinayotgan “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi doirasida qishloqlarda subloyihalarni amalga oshirish monitoringi bo‘yicha qishloq fasilitatorlari va muhandislari salohiyatlarini oshirishga qaratilgan maxsus o‘quv tadbirlari o‘tkazildi.
Loyihaning ko‘makchi hamkor tashkiloti (Bolgariyaning “CEED”, va O‘zbekistonning “Rhythm Plus”) mutaxassislari tomonidan tashkil etilgan mazkur treninglar “Mahallani rivojlantirish rejalari” bajarilishini monitoring va nazorat qilishning nazariy jihatlarini, shuningdek, amaliy mashg‘ulotlarni, jumladan loyiha maydonchalari va loyihalashtirilgan obyektlarga tashrifni o‘z ichiga oldi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 25-noyabrdagi PQ-4898-son qaroriga muvofiq amalga oshirilayotgan “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi doirasida Namangan, Andijon, Farg‘ona, Sirdaryo va Jizzax viloyatlarining 21 tumanidagi 306 ta qishloq qamrab olingan bo‘lib, ularda umumiy qiymati 164 million AQSH dollari bo‘lgan 687 ta subloyiha amalga oshiriladi.

Within the framework of the Rural Infrastructure Development Project, implemented by the Ministry of Economy and Finance in the Fergana, Andijan, and Namangan regions, specialized training sessions were conducted to enhance the skills of Qishloq Facilitators and Engineers in monitoring subproject implementation in mahallas.
These training sessions, organized by specialists from partner organizations of the project (“CEED” from Bulgaria and “Rhythm Plus” from Uzbekistan), covered theoretical aspects of monitoring and controlling the implementation of “Qishloq Development Plan”, as well as practical activities, including visits to project sites and designed facilities.
It should be noted that within the framework of the Rural Infrastructure Development Project, implemented in accordance with Presidential Decree No. PD-4898 dated November 25, 2020, 306 villages across 21 districts of Namangan, Andijan, Fergana, Syrdarya, and Jizzakh regions have been covered, with a total of 687 subprojects being implemented at an overall cost of USD 164 million.