Jahon Banki tomonidan Tojikiston va Qirg‘izistonda faoliyat yurituvchi loyihalarni amalga oshirish guruhlari uchun Toshkent shahrida tashkil qilingan tajriba almashinuv va hamkorlik bo‘yicha konferensiyaning ikkinchi kunida ishtirokchilar Jamiyat tomonidan boshqariladigan rivojlanish bo‘yicha fikr almashishdi.
Jumladan O‘zbekiston jamoasi “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasini amalga oshirish bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashishdi. Shuningdek, Tojikiston delegatsiyasi loyihalarni amalga oshirishda raqamli texnologiyalardan foydalanish, jamoa safarbarligida AKTning ahamiyati, Qirg‘iziston delegatsiyasi esa iqlim o‘zgarishi sharoitida barqaror jamoa loyihalarini amalga oshirish kabi masalalarda o‘z tajribalari bilan bo‘lishishdi.
Kun tartibidan hududlardagi ehtiyojmand aholi qatlamlari uchun daromad manbalarini oshirish, gender tengligini ta’minlash kabi mavzular o‘rin oldi. Jamoalar o‘z taqdimotlari davomida qolgan ishtirokchilarni qiziqtirgan savollarga javoblar berishdi.

Организована конференция по реализации проектов для устойчивых сообществ
Во второй день конференции по обмену опытом и сотрудничеству, организованной Всемирным банком в Ташкенте для групп по реализации проектов из Таджикистана и Кыргызстана, участники обменялись мнениями по вопросам, связанным с развитием сообществ, основанных на принципе Community-Driven Development (Развитие, управляемое сообществом).
Узбекская команда поделилась своим опытом реализации проекта «Развитие сельской инфраструктуры», таджикская делегация обсудила использование цифровых технологий в реализации проектов и значимость ИКТ в мобилизации сообществ. Делегация из Кыргызстана представила доклад по устойчивым проектам для сообществ в условиях изменения климата.
На повестке также обсуждались вопросы, такие как увеличение источников дохода для уязвимых групп населения, экономическое расширение прав и возможностей женщин и роль гендера в операциях CDD. Во время своих презентаций каждая команда ответила на вопросы, интересующие других участников