“Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi doirasida qurilgan obyektlarga tajriba almashinish tashrifi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan Jahon banki Xalqaro taraqqiyot uyushmasi va Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki ishtirokida “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi amalga oshirib kelinmoqda.
Mazkur loyiha doirasida qurib foydalanishga topshirilgan obyektlar bilan tanishish, jamoa safarbarligi yo‘nalishida O‘zbekiston tajribasini o‘rganish maqsadida Jahon bankining Tojikiston va Qirg‘izistondagi loyihalarini amalga oshirish guruhlaridan iborat delegatsiyaning O‘zbekistonga tashrifi boshlandi.
Qo‘shni davlatlardan kelgan mutaxassislar dastlabki kunda Sirdaryo viloyatining Xovos tumani “Obod turmush” MFYdagi 32-sonli maktab, Boyovut tumani “Muqumiy” MFYdagi 18-sonli MTT va “Boboyurt” MFYdagi 12-sonli MTTlarda amalga oshirilgan ishlar bilan tanishishdi.
Uchrashuvlarda mahalliy aholi faol ishtiroki asosida loyihani shakllantirish olish, talab va ehtiyojlarni inobatga olgan holda ularni saralab olish hamda qurilish jarayoni nazoratida faol ishtirok etish kabi masalalar yuzasida delegatsiya a’zolari o‘zaro savol-javoblar o‘tkazishdi.
Shuningdek, qurilgan ijtimoiy soha obyektlari qishloq aholisining turmush tarziga qanday ta’sir ko‘rsatgani, obyektlardan maqsadli foydalanish bo‘yicha tajriba almashinish jarayoni ham mehmonlarda qiziqish uyg‘otdi.
Ta’kidlab o‘tish kerakki, har bir obyektda mahalliy aholi yuqori mehmondo‘stlik va ko‘tarinki kayfiyatda mehmonlarni qarshi olishdi.

The Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan is implementing the Rural Infrastructure Development Project with the support of the World Bank’s International Development Association and the Asian Infrastructure Investment Bank.
As part of this project, a delegation of representatives from World Bank project implementation units in Tajikistan and Kyrgyzstan visited Uzbekistan to explore completed facilities and study Uzbekistan’s experience in community mobilization.
On the first day of the visit, specialists from neighboring countries toured School #32 in “Obod Turmush” mahalla of Khavas District, as well as Preschool organizations #18 in “Mukumiy” MCA of Boyovut District and #12 in the “Boboyurt” mahalla of Syrdarya Region.
During the visit, the delegation discussed various aspects, including the formation of projects with active community involvement, aligning projects with the needs and requirements of residents, and encouraging local participation in construction oversight. The discussion was conducted in a Q&A format.
The visitors were also interested in understanding how these social infrastructure facilities influence the lifestyle of rural residents and ensure targeted use of the facilities. It is noteworthy that at each location, local residents warmly welcomed the guests, showing hospitality and a positive spirit.