“Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi doirasida Jahon Banki vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi
Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhining bosh ofisida “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi vakillari bilan uchrashuv tashkil qilindi. Uchrashuv avvalida loyihaning Jahon bankidan yangi tayinlangan menejeri Simon Sottsas bilan tanishildi.
Ijtimoiy soha hamda infratuzilma obyektlarini qurish va ta’mirlashdan iborat bo‘lgan “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi jami 5 ta viloyatning (Farg‘ona, Andijon, Namangan, Jizzax va Sirdaryo viloyatlarida) 21 ta tumanidagi 306 ta qishloqlarni o‘z ichiga qamrab olgan.
Bugungi kunda, 265 ta obyekt (27 ta maktab, 13 ta bog‘cha, 3 ta tibbiyot muassasasi, 88 ta yo‘l obyekti, 6 ta ko‘prik, ichimlik suv tarmog‘ini yaxshilash bo‘yicha 88 ta subloyiha, 1 ta drenaj obyekti va elektr ta’minot tizimi bo‘yicha 39 ta subloyiha ta’mirlanib) foydalanishga topshirildi. Hozirgi vaqtda jami 160 ta obyektlarda qurilish-ta’mirlash ishlari amalga oshirilmoqda, 5 ta obyektning pudrat tenderlari yakunlanmoqda.
Uchrashuv davomida “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasini amalga oshirishda yuzaga keladigan qiyinchiliklar, muammolarni bartaraf etishda XMI mutaxassislari va BLAOG xodimlarining tajribasidan foydalanish muhokama qilindi.
Shuningdek, “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi 2-bosqichiga tayyorgarlik ko‘rish, loyihaoldi hujjatlarni tayyorlash kabi masalalar ham kun tartibidan o‘rin oldi.

В рамках проекта «Развитие сельской инфраструктуры» состоялась встреча с представителями Всемирного банка
В головном офисе Объединенной группы по реализации проектов при Министерстве экономики и финансов состоялась встреча с представителями проекта «Развитие сельской инфраструктуры». В начале встречи был представлен новый руководитель проекта от Всемирного банка – Симон Соттсас.
Проект «Развитие сельской инфраструктуры», направленный на строительство и ремонт социальных и инфраструктурных объектов, охватывает 306 сел в 21 районе 5 областей (Ферганская, Андижанская, Наманганская, Джизакская и Сырдарьинская области).
На сегодняшний день в рамках проекта завершены и введены в эксплуатацию 265 объектов, среди которых 27 школ, 13 детских садов, 3 медицинских учреждения, 88 дорожных объектов, 6 мостов, 88 проектов по улучшению сети питьевой воды, 1 дренажный объект и 39 проектов по поддержке системы электроснабжения. В настоящее время 160 объектов находятся на стадии строительства и ремонта, а тендеры на заключение контрактов по 5 объектам уже завершены.
На встрече обсуждались сложности, возникающие при реализации проекта по развитию сельской инфраструктуры, с акцентом на использование опыта специалистов МФИ и сотрудников ОГРП для решения данных проблем.
Также в повестку дня были включены вопросы подготовки ко второму этапу проекта «Развитие сельской инфраструктуры» и разработки предварительных документов