“Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi hozirgi kunda Andijon, Farg‘ona va Namangan viloyatlarining 117 ta qishloqlarida amalga oshirilmoqda. Uning 2-bosqichi doirasida loyihaning ko‘makchi hamkor tashkiloti (“CEED” va “Rhytm Plus”) mutaxassislari tomonidan birinchi ijtimoiy audit tadbirlari boshlanmoqda.
Namangan viloyatining Pop tumanidagi “Marg‘izor” va “O‘rta Marg‘izor” mahallalarida qishloq fasilitatorlari Bahodir Sultonov, Nargiza Yandasheva va muhandisi G‘ayratjon Abidovlar tomonidan Mahalla taraqqiyot guruhi (MTG) va Jamoa monitoringi guruhi a’zolari uchun institutsional salohiyatini oshirishga bag‘ishlangan taqdimot o‘tkazildi.
Tadbirda MTG Jamoa monitoringi vazifalari, kelajakda amalga oshiradigan ishlar tushuntirilib, har bir ko‘chalar kesimida aholi o‘rtasida ijtimoiy auditni o‘tkazish jadvali ishlab chiqildi.
Shunigdek, ijtimoiy auditni yuqori saviyada puxta tayyorgarlik ko‘rgan holda o‘tkazilishini ta’minlashga kelishib olindi.

В настоящее время проект развития сельской инфраструктуры реализуется в 117 селах Андижанской, Ферганской и Наманганской областей. Вспомогательные партнерские организации проекта («CEED» и «Ритм Плюс») начали первые мероприятия по социальному аудиту в ходе второго этапа РИДП.
В СГМ «Маргизор» и «Урта Маргизор» Папского района Наманганской области сельские фасилитаторы Бахадир Султанов, Наргиза Яндашева и инженер Гайратжон Абидов провели презентацию по наращиванию институционального потенциала членов Группы развития махалли (ГРМ) и Группы мониторинга общин.
В ходе встречи были разъяснены задачи мониторинга сообщества CDD, а также разработан график проведения социального аудита уличных перекрестков среди сообщества.
Также было решено, что социальный аудит должен проводиться на высоком уровне с тщательной подготовкой.