Namangan viloyatida loyihada ayollar ishtirokini oshirishga qaratilgan uchrashuvlar o‘tkazilmoqda
Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi tomonidan amalga oshirilayotgan “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasining (QIRL) jamoa safarbarligi hamda ijtimoiy himoya bo‘yicha mutaxassislari tomonidan Namangan viloyati tumanlaridagi qishloq aholisi uchun seminarlar o‘tkazilmoqda.
Ushbu yig‘ilishlarda QIRLning uzluksizligini ta’minlash va QIRL-2 loyihasiga tayyorgarlikni tezlashtirish maqsadida ayollarning iqtisodiy integratsiyasini kengaytirish, xabardorligini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
Shu munosabat bilan, joriy yilning 19-28-iyun kunlari Namangan viloyatining Pop tumanidagi “Imon ota” va Mingbuloq tumanidagi “Uyurchi Damkul” tajriba-sinov (pilot) mahallalarida qishloq ayollari ishtirokida turli iqtisodiy-ijtimoiy tahlillar o‘tkaziladi. Kelgusida bir nechta shu kabi tahlillar qishloq ayollari ishtirokida o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, ularning xulosalari asosida “Ayollarning iqtisodiy rivojlanishiga ko‘maklashish rejasi” ishlab chiqiladi.

Специалисты по мобилизации населения и социальной защите в рамках проекта «Развитие сельской инфраструктуры» (ПРСИ), осуществляемого Объединенной группой реализации проектов при Министерстве экономики и финансов, проводят семинары для сельских жителей Наманганской области.
Семинары огранизованы с целью продолжения работы программы и облегчения перехода к следующему этапу – ПРСИ-2. На этих мероприятиях разрабатываются инициативы для улучшения экономического положения женщин и повышения их осведомленности в социальной сфере.
В связи с этим с 19 по 28 июня текущего года проводятся различные экономические и социальные исследования с привлечением женщин из пилотных махаллях «Иман ота» в Попском районе и «Уюрчи дамкул» в Мингбулокском районе. В дальнейшем планируется провести несколько подобных анализов с участием сельских женщин, на основе выводов которых будет разработан «План содействия экономическому развитию женщин».