Namangan viloyatida loyihada ayollar ishtirokini oshirishga qaratilgan uchrashuvlar o‘tkazilmoqda
Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi tomonidan amalga oshirilayotgan “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasining (QIRL) jamoa safarbarligi hamda ijtimoiy himoya bo‘yicha mutaxassislari tomonidan Namangan viloyati tumanlaridagi qishloq aholisi uchun seminarlar o‘tkazilmoqda.
Ushbu yig‘ilishlarda QIRLning uzluksizligini ta’minlash va QIRL-2 loyihasiga tayyorgarlikni tezlashtirish maqsadida ayollarning iqtisodiy integratsiyasini kengaytirish, xabardorligini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
Shu munosabat bilan, joriy yilning 19-28-iyun kunlari Namangan viloyatining Pop tumanidagi “Imon ota” va Mingbuloq tumanidagi “Uyurchi Damkul” tajriba-sinov (pilot) mahallalarida qishloq ayollari ishtirokida turli iqtisodiy-ijtimoiy tahlillar o‘tkaziladi. Kelgusida bir nechta shu kabi tahlillar qishloq ayollari ishtirokida o‘tkazilishi rejalashtirilgan bo‘lib, ularning xulosalari asosida “Ayollarning iqtisodiy rivojlanishiga ko‘maklashish rejasi” ishlab chiqiladi.

Community mobilization and Social protection specialists of the Rural Infrastructure Development Project (RIDP) carried out by the Joint Projects Implementation Unit under the Ministry of Economy and Finance are holding workshops for rural residents of Namangan region.
The workshops are limited in order to continue the work of the current program and facilitate the transition to the next phase, RIDP-2. At these events, initiatives are developed to improve women’s economic status and social awareness.
In this regard, various economic and social studies are being conducted from June 19 to June 28 this year with the participation of women from the pilot mahallas “Iman ota” in Pop district and “Uyurchi Damkul” in Mingbulok district. In the future, it is planned to conduct several similar analyses with the participation of rural women, based on the findings of which a “Plan for Women’s Economic Development” will be developed.