Iqtisodiyot va moliya vazirligining “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi doirasida Namangan viloyatining Yangiqo‘rg‘on tumani “Qo‘riq” MFYda ichimlik suvi tarmog‘ini tortish va ichki yo‘llarni asfaltlash loyihalari aholi uchun foydalanishga topshirildi.
Jahon bankining Xalqaro taraqqiyot uyushmasi va Osiyo infratuzilmaviy invеstitsiyalar banki kredit mablag‘lari hisobidan moliyalashtirilgan ushbu subloyihalar “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi tarkibidagi ilk pilot (dastlabki obyektlar) hisoblanadi. 3 yil davomida mazkur subloyihalar mahalliy aholi tashabbuslari asosida saralab olinib, ularga tayyorgarlik ko‘rish va qurilish-ta’mirlash ishlari ko‘makchi hamkor tashkilotlar “CEED” va “Rhythm Plus” kompaniyalari bilan birgalikda amalga oshirilgan.
Jami 548 xonadon istiqomat qiluvchi “Qo‘riq” MFYda ichimlik suvini yaxshilashga yo‘naltirilgan subloyiha natijasida hududda 4,8 km suv tarmog‘i tortilib, jami 2900 nafarga yaqin aholining toza ichimlik suviga bo‘lgan ehtiyoji qondirildi.
Shu bilan birga, “Qo‘riq” mahalla ahli orziqib kutgan yana bir subloyihalardan biri mahalladagi ichki yo‘llarni asfaltlash orqali 6,8 km ichki ko‘chalarga asfalt yotqizildi. Amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlaridan minnatdor “Qo‘riq” MFY vakillari loyiha tashabbuskorlariga maktub yo‘llashdi.
Xalqning farovon turmush kechirishini ta’minlash, chekka hududlarda yashovchi aholi uchun infratuzilma obyektlari holatini yaxshilashni maqsad qilgan “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi orqali respublikamizning Jizzax, Sirdaryo, Namangan, Farg‘ona va Andijon viloyatlarida bu kabi subloyihalar ishga tushirilishi davom etmoqda.

As part of the Ministry of Economy and Finance’s Rural Infrastructure Development Project, new initiatives for expanding the drinking water network and road asphalting have been carried out in the Kurik MCA of Yangikurgan district in the Namangan region. Funded by the World Bank and the Asian Infrastructure Investment Bank, these initiatives serve as the first pilot projects in the area. They have been selected based on local residents' initiatives over the past three years, with preparatory, construction, and repair work completed in collaboration with the partner organizations “CEED” and “Rhythm Plus.”
Thanks to these efforts, 4.8 km of water supply networks have been installed in Kurik MCA, providing clean drinking water to approximately 2,900 individuals from 548 households. The long-anticipated paving of 6.8 km of mahalla streets has also substantially enhanced local infrastructure. In recognition of these improvements, mahalla representatives have sent letters of thanks to those who initiated the project.
Similar infrastructural enhancements are ongoing in the Jizzakh, Syrdarya, Fergana, and Andijan regions, significantly contributing to the wellbeing and increased prosperity of residents in more remote areas of the republic.