Paxtaobod tumani mahallalarida “Qishloq taraqqiyot rejasi”ni tuzish bo‘yicha uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi
Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi 2-bosqichiga tayyorgarlik doirasida Andijon viloyatining Paxtaobod tumanidagi “Yangiobod” MFYda  qishloq fasilitatori Shuhrat Kenjayev, qishloq muhandisi Ibrohim Ergashev, MTG raisi, o‘rinbosari, hamda Yoshlar quyi qo‘mitasi a’zolari, shuningdek,  mahalla aholisi ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda yigilganlar mahallada o‘tkazilgan jamoa safarbarligi ishlari yakuni sifatida “Qishloq taraqqiyot rejasi” tuzishni muhokama qildilar. Uchrashuvda ishtirokchilar 6 guruhga ajralgan holda qatnashishdi va har bir guruhdan vakillar loyiha doirasida amalga oshirilgan ishlar, to‘plangan maʼlumotlarga asosan yaratilgan tahlillar bo‘yicha xulosalarini bildirdilar.

Meetings on formation of “Qishloq Development Plan” were held in mahallas of Pakhtaabad district
In preparation for the 2nd phase of the Rural Infrastructure Development Project, a meeting was held in “Yangiabad” mahalla of Pakhtaabad district of Andijan region with participation of village facilitator Shuhrat Kenjaev, village engineer Ibrohim Ergashev, Chairman and deputy chairman of GRM, as well as members of Youth Subcommittee and other residents of the mahalla.
The meeting discussed the formation of “Qishloq Development Plan” as a result of mobilization work carried out in the mahalla. The participants of the meeting were divided into 6 groups, and representatives of each group expressed their conclusions about the work done within the framework of the project, about the analysis created on the basis of collected data.
In addition, during the meeting the participants divided into groups by streets and held sessions of exchange of opinions. Based on these ideas, “Qishloq Development Plans” were made, which expressed a perspective plan and were based on the presented points. A group was also established to monitor the condition of the mahalla.