Joriy yilning 16-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi biznes va tadbirkorlik Oliy maktabida "Loyihalarni boshqarish va barqaror rivojlanishga erishish" mavzusida davra suhbati bo'lib o'tdi. Unda XMI vakillari, Iqtisodiyot va moliya vazirligi qoshidagi Birlashtirilgan loyihalarini amalga oshirish guruhi, SES (Katta ekspert xizmati) eksperti hamda oliy biznes va tadbirkorlik maktabi vakillari ishtirok etdi.
Muhokamalarning asosiy yo'nalishi Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi “Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi”, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki xodimlari tomonidan taqdim etilgan loyihalarni boshqarish misollarini ko'rib chiqishga qaratildi. Eng katta munozara davra suhbatining ikkinchi qismida bo'lib o'tdi, unda loyiha ishlari va jarayonlarini amalga oshirishdagi asosiy muammolar va xatarlar hamda mahalliy aholining roli ko'rib chiqildi.
Tadbirning asosiy mehmoni professor, Aalen universiteti (Germaniya), SES mutaxassisi Ulrix Xoltsbaur bo'lib, u loyihalarni boshqarish bo'yicha o'z tajribasi va ko'nikmalari bilan o'rtoqlashdi.
Uchrashuv yakunida ishtirokchilar o'zlarini qiziqtirgan savollarga batafsil javob oldilar va o'z minnatdorchiligini bildirdilar.

16 ноября текущего года в Высшей школе бизнеса и предпринимательства при кабинете министров состоялся круглый стол на тему "Управление проектами и достижение устойчивого развития". В нем приняли участие представители МФИ, группы реализации проектов Министерства экономики и финансов, эксперт SES и представители Высшей школы бизнеса и предпринимательства.
Основной фокус обсуждений был направлен на рассмотрении примеров управления проектами, которые презентовали сотрудники «Объединенной группы реализации проектов» при Министерстве экономики и финансов, Европейского банка реконструкции и развития. Наибольшая дискуссия развернулась во второй части круглого стола, где были затронуты основные проблемы и риски в реализации проектных работ и процессов, и роль местного населения.
Главным гостем мероприятия стал профессор, Ааленского университета (Германия), эксперт по SES Ульрих Хольцбаур, который поделился своим опытом и навыками в области управления проектами.
По завершении встречи участники получили подробные ответы на интересующие их вопросы и выразили свою благодарность.