Jizzax viloyati Baxmal tumanidagi “Oyqor”, “Sangzor”, “Baxmal” MFYlarida "Elektr tizimini yaxshilash" bo’yicha, “Elektr qurilish biznes” MCHJ va “Energo Jizzax Montaj” MChJ ishchi xodimlariga mehnat muhofazasi bo'yicha tadbirlari o'tkazildi.
Mehnat muhofazasini o'tkazish jarayonida, quruvchi va ishchi xodimlariga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 25-noyabrdagi PQ-4898-sonli “Jahon Bankining Xalqaro Taraqqiyot Uyushmasi va Osiyo Infratuzilmaviy Investitsiyalar Banki ishtirokida “Qishloq Infratuzilmasini Rivojlantirish” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq subloyihalarni amalga oshirish jarayonida mehnat muhofazasi, texnika xavfsizligi, normativ-huquqiy hujjatlar, mehnatni muhofaza qilish va mehnat xavfsizligini boshqarish, qoida va yo‘riqnomalariga rioya etish, ishchining majburiyatlari, ishlarni og‘irlik va xavflilik darajasi bo‘yicha tasniflanishi, ish vaqti va dam olish rejimi, xodimlarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish, majburiy va bolalar mehnatidan foydalanmaslik kabi tushunchalar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berib o‘tildi.
Bundan tashqari, qurilish ishlarini olib borishda atrof-muhitni muhofaza qilish, atrof-muhit sohasi bo‘yicha buyruq asosida mas’ul shaxs tayinlash, inson salomatligini saqlash, qurilishda hosil bo‘lgan qattiq chiqindilarni vaqtinchalik saqlash uchun belgilangan joyga joylashtirish va o‘z vaqtida utilizatsiya qilish choralarini ko‘rish, o‘zboshimchalik bilan daraxtlarni kesilishiga yo‘l qo‘ymaslik, qurilish jarayonida hosil bo‘lgan changlarni suv sepib bostirish choralarini ko‘rish lozimligi hamda qonunbuzilishi holatlari aniqlangan hollarda choralar ko‘rilishi to‘g‘risida ham ta’kidlab o‘tildi.

In the mahallas ”Oyqor“, ”Sangzor“, ”Bakhmal“ of Bakhmal district of Jizzakh region, labor protection measures were carried out for the implemented subprojects for employees of “Energo Jizzakh Montaj” LLC.
In the process of carrying out work on labor protection for builders and workers in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated November 25, 2020 No. PP-4898 “on measures for the implementation of the rural infrastructure development project with the participation of the International Development Union of the World Bank and the Asian Infrastructure Investment Bank“, technical safety, regulatory legal acts, rules and instructions on occupational health and safety, such concepts as the duties of an employee, the classification of work by severity and danger, working hours and rest are described in detail, medical examination of employees, mandatory and non-use of child labor.
In addition, when carrying out construction work, it is necessary to ensure environmental protection, appoint a responsible person on the basis of an order in the field of environmental protection, take measures to protect human health, place solid waste generated during construction in a specially designated place for temporary storage and timely disposal, prevent unauthorized felling of trees, it was also noted that it is necessary to take measures to suppress dust generated during construction by spraying water, as well as take measures in case of violations.