Jizzax viloyati Baxmal tumanidagi “Oyqor”, “Sangzor”, “Baxmal” MFYlarida "Elektr tizimini yaxshilash" bo’yicha, “Elektr qurilish biznes” MCHJ va “Energo Jizzax Montaj” MChJ ishchi xodimlariga mehnat muhofazasi bo'yicha tadbirlari o'tkazildi.
Mehnat muhofazasini o'tkazish jarayonida, quruvchi va ishchi xodimlariga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 25-noyabrdagi PQ-4898-sonli “Jahon Bankining Xalqaro Taraqqiyot Uyushmasi va Osiyo Infratuzilmaviy Investitsiyalar Banki ishtirokida “Qishloq Infratuzilmasini Rivojlantirish” loyihasini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq subloyihalarni amalga oshirish jarayonida mehnat muhofazasi, texnika xavfsizligi, normativ-huquqiy hujjatlar, mehnatni muhofaza qilish va mehnat xavfsizligini boshqarish, qoida va yo‘riqnomalariga rioya etish, ishchining majburiyatlari, ishlarni og‘irlik va xavflilik darajasi bo‘yicha tasniflanishi, ish vaqti va dam olish rejimi, xodimlarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish, majburiy va bolalar mehnatidan foydalanmaslik kabi tushunchalar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berib o‘tildi.
Bundan tashqari, qurilish ishlarini olib borishda atrof-muhitni muhofaza qilish, atrof-muhit sohasi bo‘yicha buyruq asosida mas’ul shaxs tayinlash, inson salomatligini saqlash, qurilishda hosil bo‘lgan qattiq chiqindilarni vaqtinchalik saqlash uchun belgilangan joyga joylashtirish va o‘z vaqtida utilizatsiya qilish choralarini ko‘rish, o‘zboshimchalik bilan daraxtlarni kesilishiga yo‘l qo‘ymaslik, qurilish jarayonida hosil bo‘lgan changlarni suv sepib bostirish choralarini ko‘rish lozimligi hamda qonunbuzilishi holatlari aniqlangan hollarda choralar ko‘rilishi to‘g‘risida ham ta’kidlab o‘tildi.

В махаллях “Ойкор”, “Сангзор”, “Бахмал” Бахмальского района Джиззакской области проведены мероприятия по охране труда по реализуемым субпроектам для работников ООО “Энерго Джиззах Монтаж”.
В процессе проведения работ по охране труда строителям и рабочим в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 25 ноября 2020 года № ПП-4898 “о мерах по реализации проекта “развитие сельской инфраструктуры” с участием Международного союза развития Всемирного банка и Азиатского банка инфраструктурных инвестиций”, техническая безопасность, нормативные правовые акты, правила и инструкции по охране труда и технике безопасности, подробно описаны такие понятия, как обязанности работника, классификация работ по степени тяжести и опасности, режиму рабочего времени и отдыха, медицинское освидетельствование работников, обязательное и неиспользование детского труда.
Кроме того, при проведении строительных работ необходимо обеспечить охрану окружающей среды, назначить ответственное лицо на основании приказа в области охраны окружающей среды, принять меры по охране здоровья человека, размещению твердых отходов, образующихся при строительстве, в специально отведенном для временного хранения месте и своевременной утилизации, не допустить самовольной вырубки деревьев, также было отмечено, что необходимо принять меры по подавлению пыли, образующейся в процессе строительства, путем разбрызгивания воды, а также принять меры в случае выявления нарушений.