Tadbirda Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi direktori Zafar Urakov, Chust tumani hokimi Bekzod Hamdamov, Pop tumani hokimining birinchi o‘rinbosari Qosimov Sherali hamda ko‘makdosh hamkorlar vakillari, mahalla faolari va boshqalar ishtirok etishdi.
Pop tumani “Tepaqo‘rgon” va “Imon ota” MFYda joylashgan 17-sonli (qiymati 2,9 mlrd.so‘m) va 22-sonli (qiymati 2,7 mlrd.so‘m) maktablarga qo‘shimcha 240 o‘rinli bino qurish ishlari yakunlanib aholiga topshirildi. Chust tumani “Tinchlik” MFYda esa 12-sonli maktabda qiymati 3,6 mlrd.so‘m bo‘lgan 610 o‘rinli binoda ta’mirlash ishlari tugatilib aholiga topshirildi.
Aytib o‘tish joizki, ushbu loyihalar aholining xolis istak va talablariga asoslangan holda tanlab olingan. Tadbir mehmonlari va aholi maktablarning yangi binosi va unda yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishib chiqib juda mamnun bo‘ldilar.
Sifatli bilim va zamonaviy kasblarga o‘rgatishga tayyor maktablar ustoz va o‘quvchilar uchun yanada qulayliklar yaratishi aniq.

New objects were solemnly presented to the residents of Pop and Chust districts
Within the framework of the Rural Infrastructure Development Project on August 29 of this year, took place a solemn presentation of social facilities to the population in Pop and Chust districts of Namangan region.
The event was attended by the Director of the Rural Infrastructure Development Project under the Ministry of Economy and Finance Zafar Urakov, the Khokim of the Chust district Bekzod Hamdamov, the First Deputy Khokim of the Pop district Sherali Kasimov, representatives of partners, mahalla activists and others.
The construction of an additional 240-seat building to the schools in №17th (with value 2.9 bln.soums) and №22nd (with value 2.7 bln.soums) schools in Tepakurgan and Iman ota mahallas of Pop district was completed and handed over to the population. Also, repair works were completed at school №12 located in Tinchlik mahalla of Chust district and a 610-seat building worth 3.6 billion soums was handed over to the population.
It should be noted that these projects were selected based on the objective wishes and requirements of the population. The guests and residents of the event were very pleased to get acquainted with the new building of the schools and the conditions created in it.
It is clear that schools ready to teach quality knowledge and modern professions will provide more facilities for teachers and students.