“Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi doirasida Namangan viloyati Chust va Chortoq, tumanlaridagi, “Oqterak”, “Uzun”, “Qorakapa”, “Qoramurt” MFYda qishloq fasilitatorlari tomonidan “Qishloq taraqqiyoti rejasi”ni (QTR) qayta ko‘rib chiqish va 3-ijtimoiy auditga tayyorgarlik uchrashuvlari tashkil etildi.
“Qorakapa” MFYda loyihaning ko‘makdosh hamkori Bolgariyaning “CEED” va O‘zbekistonning “Rhythm Plus” kompaniyalari qishloq fasilitatorlari va V-MTG a’zolari tomonidan 3-ijtimoiy audit o‘tkazish bo‘yicha uchrashuv kuni kelishildi, shuningdek QTR qayta ko‘rib chiqildi. Toza ichimlik suvi QTR dan chiqarilib, keyingi subloyihalar yuzasidan tushuntirishlar berildi.
“Uzun ko‘cha” mahallasida amalga oshirilgan yetakchi subloyiha (toza ichimlik suvi bilan ta’minlash) QTRdan chiqarib tashlandi va birinchi subloyiha sifatida ichki yo‘llarni asfaltlash, uchinchi subloyiha sifatida esa elektr tizimini yahshilash tanlanganligi yuzasidan tushuntirshlar berildi.
“Qoramurt” MFYda Toza ichimlik suvi QTRdan chiqarilib, keyingi subloyihalar yuzasidan tushuntirishlar berildi.
“Oqterak” mahallasida amalga oshirilgan yetakchi subloyiha (toza ichimlik suvi bilan ta’minlash) QTRdan chiqarib tashlandi va birinchi subloyiha sifatida ichki yo‘llarni asfaltlash, uchinchi subloyiha sifatida ko‘cha chiroqlarini rekonstruksiya qilish tanlanganligi yuzasidan tushuntirish ishlari amalga oshirildi.
Donor tashkilotlar tomonidan amalga oshirilishi kerak bo‘lgan aholi bilan ishlash masalalariga ma’sul shaxs sifatida V-MTG a’zolari biriktirildi.
Shu bilan birga o‘z-o‘zini baholash yuzasidan 3.18-shakl bo‘yicha V-MTG a’zolariga savollar bilan murojaat etildi va o‘zini-o‘zi baholash so‘rovnomasining muhokamasi natijalari hisobotga qayd etib borildi. Bundan tashqari, aholiga 3-ijtimoiy audit o‘tkazish bo‘yicha 3.14 shakl bo‘yicha monitoring guruhiga tushuntirishlar ham berib o‘tildi.

В Чустском и Чартакском районах прошли встречи с населением
В рамках проекта «Развитие сельской инфраструктуры» сельскими фасилитаторами в махалле «Октерак», «Узун», «Каракапа», «Карамурт» Чустского и Чартокского районов Наманганской области были организованы встречи по пересмотру «Плана развития села» и подготовке к 3-му социальному аудиту.
В махалле «Каракапа» сельскими фасилитаторами и членами В-ГРМ, совместного партнера проекта болгарской компания «CEED» и узбекской компании «Rhythm Plus» были согласованы дни встречи 3-го социального аудита, а также был пересмотрен ПРС. Субпроект «Обеспечение чистой питьевой водой» был исключен из ПРС, и были даны разъяснения по дальнейшим субпроектам.
Ведущий субпроект «Обеспечение чистой питьевой водой», реализованный в махалле «Узун куча», был исключен из ПРС, и были даны разъяснения относительно того, что в качестве первого субпроекта было выбрано «Асфальтирование внутренних дорог», а в качестве третьего «Улучшение электрической системы».
В махалле «Карамурт» из ПРС был исключен субпроект «Чистая питьевая вода» и даны разъяснения по дальнейшим субпроектам.
Ведущий субпроект «Обеспечение чистой питьевой водой», реализованный в махалле «Октерак», был исключен из ПРС и проведена разъяснительная работа по поводу того, что в качестве первого субпроекта выбрано «Асфальтирование внутренних дорог», а в качестве третьего субпроекта «Реконструкция уличных фонарей».
Члены В -ГРМ были назначены ответственными за вопросы работы с населением, которые выполняются совместно с донорскими организациями.
В то же время жители получили ответы на интересующие их вопросы по форме 3.18 от участников В-ГРМ и были обсуждены результаты анкеты самооценки. Кроме того, были даны разъяснения группе мониторинга по форме 3.14 и по проведению 3-го социального аудита.