Sirdaryo viloyatida “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi subloyihalari bo‘yicha jamoatchilik muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Joriy yilninig 13-iyun kuni Boyovut tumani hokimligida “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi doirasida Sirdaryo viloyati Boyovut tumanining “Ozodlik”, “Amir Temur”, “Yangibo‘ston”, “Muqumiy”, “Boboyurt”, “Do‘stlik”, “Paxtakor”, “Iftixor”, “Bunyodkor” mahallalari, Xovos tumanining “Qayirma” va “Qaxramon” mahallari hamda Sardoba tumanining “Birlashgan” mahallalarida elektr ta’minoti tizimini yaxshilash, piyodalar o‘tish yo‘lagiga yoritgich o‘rnatish, ichki yo‘llarni ta’mirlash, yo‘l o'tkazgich quvurini qurish, 16, 27, 44-sonli maktablarga stadion qurish, 20, 21, 26-sonli maktablarni kapital ta’mirlash, 12, 18-sonli MTMlarning binosini ta’mirlash kabi subloyihalari bo‘yicha atrof-muhit va ijtimoiy boshqarish rejasi nazorat ro‘yxati jamoatchilik muhokamasiga taqdim etildi.
Ushbu jamoatchilik muhokamasida, tuman hokimi qurilish bo‘limi boshlig‘i, loyihani amalga oshirish guruhi (LAOG)ning qishloq fasilitatorlari va muhandislari, hududiy atrof-muhit va ijtimoiy himoya mutaxassislari, MFY raislari, V-MTG raisi va a’zolari, “Sirdaryo suv taʼminoti” Boyovut tumani filiali xodimi, tuman obodonlashtirish boshqarmasi, tuman elektr tarmoqlari korxonasi, tuman ekologiya bo‘limi, tuman avtomobil yo‘llaridan foydalanish UK xodimlari, maktab va MTM direktorlari va hokim yordamchilari ishtirok etdi.
O‘tkazilgan taqdimotga ko‘ra, LAOGning hududiy atrof-muhit va ijtimoiy himoya mutaxassisi O.Tangriyev tomonidan MFYlarda amalga oshiriladigan subloyiha haqida ma’lumotlar ya’ni mavjud ta’mir talab hududlarga tashkil qilinadigan havo tarmog‘i (kabel) tortish, yaroqsiz, ishdan chiqqan va avariya holatidagi yog‘och ustunlarni o‘rniga temir-beton ustunlarga almashtirish, hududlardagi yaroqsiz transformatorlar o‘rniga yangi transformatorlar o‘rnatish, piyodalar yo‘lagiga yoritgich, ichki yo‘llarni joriy ta’mirlash, yo‘l o‘tkazgich quvurini qurish, maktab va MTMlardagi mavjud binolarni qayta ta’mirlash, yangi o‘quv binosini qurish loyihalari to‘g‘risida tushunchalar berildi.
Shuningdek, LAOGning hududiy atrof-muhit va ijtimoiy himoya mutaxassisi F.Nazarova tomonidan ijtimoiy ta’sirlar, inson salomatligi va ularning mol-mulkiga ta’sirini oldini olish choralari to‘g‘risida xabardor qilish va monitoring o‘tkazish, murojaatlar bilan ishlash va nazorat qilish mexanizmlari,
bolalar mehnatidan foydalanish va majburiy mehnatga yo‘l qo‘ymaslik, loyiha olib boriladigan hudud aholisi va qurilish tashkiloti o‘rtasida mehnat qonunchiligiga asosan, shartnoma tuzgan holda faoliyat olib borish to‘g‘risida tushuntirish ishlari olib borildi.

В Сырдарьинской области состоялось общественное обсуждение субпроектов проекта «Развитие сельской инфраструктуры»
13 июня текущего года в хокимияте Баявутского района Сырдарьинской области в рамках проекта «Развитие сельской инфраструктуры» на общественное обсуждение был представлен контрольный список плана экологического и социального управления по таким проектам, как улучшение системы электроснабжения, установка освещения на пешеходных переходах, ремонт внутренних дорог, строительство путепровода в махаллях «Озодлик», «Амир Темур», «Янгибустон», «Мукумий», «Бобоюрт», «Дустлик», «Пахтакор», «Ифтихор», «Бунедкор» Баявутского района, в махалле «Кайирма» и «Кахрамон» Ховосского района, также в махалле «Бирлашган» Сардобинского района, а также строительство стадиона для школ № 16, 27, 44,  капитальный ремонт школ № 20, 21, 26 и ремонт здания дошкольного образовательного учреждения № 12, 18.
В публичном обсуждении приняли участие начальник управления по строительству хакимията района, сельские фасилитаторы и инженеры группы реализации проекта (ГРП), региональные специалисты по охране окружающей среды и социальной защиты, председатели махалли, председатель и члены В-ГРМ, сотрудники «Узсувтаъминот», районного отдела благоустройства, районного электросетевого предприятия, районного отдела экологии, районного УП автомобильных дорог, директора школ и ДОУ и помощники хакимов.
Региональным специалистом ГРП по окружающей среде и социальной защите О.Тангриевым была предоставлена информация о субпроектах, которые будут реализованы в махаллях, а именно: прокладка воздушной сети (кабеля), замена пришедших в негодность, вышедших из строя и аварийных деревянных опор на железобетонные, установке новых трансформаторов вместо пришедших в негодность трансформаторов, освещение тротуаров, ремонт внутренних дорог, строительство путепровода, реконструкция зданий и строительство нового учебного корпуса в школах и ДОУ.
Также специалистом ГРП по окружающей среде и социальной защите Ф.Назаровой была проведена разъяснительная работа об информировании и мониторинге социальных воздействий на здоровье людей и их имущество, механизме работы и контроля с обращениями, недопущения использования детского и принудительного труда, осуществления деятельности в соответствии с трудовым законодательством, заключив договор между жителями территории, где ведется проект и строительной организацией.