Joriy yilning 2-iyun kuni Baxmal tumani hokimligida “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi doirasida Jizzax viloyati, Baxmal tumanining “Baxmal”, “Oyqor”, “Sangzor” QFYlarni elektr ta’minoti tizimini yaxshilash va ko‘cha yoritgichlari bilan ta’minlash, “Madaniyat” MFY, “Temirqadam” QFYlarni ichimlik suvi bilan ta’minlash, “Sangzor” QFYda piyodalar yo‘laklarini ta’mirlash subloyihalari bo‘yicha atrof-muhit va ijtimoiy boshqarish rejasi nazorat ro‘yxati muhokama qilindi.
Shuningdek, 6-iyun kuni loyiha doirasida Jizzax viloyati, Zomin tumani “Gulshan”, “Beshkubi”, elektr ta’minotini tizimini yaxshilash”, “Nurlikent”, “Yuksalish”, “Pshag'or”, “G‘allakor” mahallalarida ichki yo‘llarni joriy ta’mirlash, “Chorvador”, “Duoba”, “Turkman” mahallalarida joylashgan 10, 21, 23-maktablarni ta’mirlash va yangi o‘quv binosi qurish" hamda “Nurlikent”, “Yuksalish” mahallalaridagi qishloq vrachlik punktini ta’mirlash subloyihalari muhokama qilindi.
Jamoatchilik muhokamasida tuman hokimiyati qurilish bo‘limi, LAOG qishloq fasilitatorlari va hududiy atrof-muhit va ijtimoiy himoya mutaxassislari, mahalla raislari hamda fuqarolari, V-MTG raisi va a’zolari, “Jizzax suv taʼminoti” MChJ hamda Baxmal tumani obodonlashtirish boshqarmasi, elektr tarmoqlari korxonasi, tuman ekologiya bo‘limi, avtomobil yo‘llaridan foydalanish UK xodimlariham ishtirok etishdi.
LAOG ning hududiy atrof-muhit va ijtimoiy himoya bo‘yicha mutaxassislari O.Tangriyev va F.Nazarova tomonidan ishchilarga asosiy qoidalar va talablarga rioya qilish to‘g‘risida xabar berilishi, loyihaga aloqador bo‘lgan vazifalar, murojaatlar bilan ishlash va nazorat qilish mexanizmlari to‘g‘risida tushuntirildi.
O‘tkazilgan taqdimotga ko‘ra, amalga oshiriladigan subloyihalar haqida ma’lumotlar, ya’ni mavjud ta’mir talab hududlarda tashkil qilinadigan tarmoqlar (kabel) tortish, yaroqsiz, ishdan chiqqan va avariya holatidagi yog‘och ustunlar o‘rniga temir-beton ustunlarini almashtirish, hududlardagi yaroqsiz transformatorlar o‘rniga yangi transformatorlar o‘rnatish, suv tarmog‘i o‘tqazish va yangi suv qudug‘i kovlash, piyodalar yo‘lagini qurish, subloyihaning ekologik ta’sirlari va qurilish jarayonlarida hududda qazish, ko‘mish ishlarida changlanishni kamaytirish oldini olish uchun, hududlarga suv sepib turish, qurilish jarayonida taraladigan shovqin darajasi belgilangan me’yorlarga nisbatan nazorat qilinishi, qurilish qayta ta’mirlash hududida chiqindilarni yo‘q qilish choralarini ko‘rish va maxsus guvohnoma litsenziyasi bor tashkilotga shartnoma asosida topshirish, soz texnikalardan foydalanish hamda boshqa muhim jihatlar haqida to‘xtalib o‘tildi.

Public discussions on subprojects were held in Jizzakh region
On June 2 of this year, in the khokimiyat of the Bakhmal district of the Jizzakh region, within the framework of the “Rural Infrastructure Development Project”, a checklist of the environmental and social management plan for projects was discussed, namely, to improve the power supply system and provide street lighting, drinking water, repair of sidewalks in the makhallas “Bakhmal”, “Oykor”, “Sangzor”, “Madaniyat”, “Temirkadam”.
Also, on June 6 within the framework of the project in the Zaamin district of the Jizzakh region, issues of repair of internal roads and medical centers, improvement of the power supply system, repair of schools and construction of a new educational building were discussed in the mahallas “Gulshan”, “Beshkubi”, “Yuksalish”, “Pshagor”, “Gallakor”, “Charvador”, “Duoba”, “Turkman”, “Nurlikent” and “Yuksalish”.
The public discussion was attended by rural facilitators and environmental and social safeguards specialists, chairmen and citizens of the mahalla, chairman and members of the Temporary mahalla development unit, LLC “Jizzakh Water Supply”, as well as employees of the improvement department of the Bakhmal district, the electric grid company, the district ecology department, the unitary enterprise for the operation of highways and the construction department of the district khokimiyat.
Regional experts of the PIU on territorial environment and social protection O.Tangriev and F.Nazarova informed the employees about Grievance Redress Mechanism related to the project.
According to the presentation, the participants were informed about the important aspects of the implemented sub-projects, i.e. laying of networks (cables) in areas in need of repair, replacement of unsuitable supports with reinforced concrete, installation of new transformers instead of unused ones, laying of a water supply network, digging a new well, construction of a pedestrian walkway, the environmental impact was also emphasized, in order to prevent dust, watering areas with water, monitoring the noise level emitted during construction, carrying out measures to eliminate waste in the area of construction repairs and handing it over to an organization that has a special certifying license.