Respublikamizning chekka va olis qishloqlarida 2020-2024-yillar davomida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligining “Qishloq infratuzlimasini rivojlantirish” loyihasini amalga oshirish guruhi tomonidan ishlab chiqiligan subloyihalar asosida keng ko‘lamli qurilish-ta’mirlash ishlari olib borilmoqda.
Ushbu loyihalar Jahon bankining xalqaro taraqqiyot uyushmasi va Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladi hamda loyihaning asosiy maqsadi qishloq infratuzilmasining sifatini oshirish va loyiha qamragan qishloq hayotiy faoliyatini ta’minlovchi xizmatlar sifatini yaxshilashga qaratilgan.
Mazkur loyiha asosida Farg‘ona viloyati So‘x tumani "Guliston" mahalla fuqarolar yig‘inidagi 9-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabida rekonstruksiya qilish ishlari olib borilmoqda, shuningdek, ushbu muassasada 210 nafar o‘quvchiga mo‘ljallangan qo‘shimcha bino qurilishi boshlandi.

В образовательном учреждении махалли «Гулистан» ведутся строительные работы в рамках проекта «Развитие сельской инфраструктуры»
В отдаленных селах нашей республики ведутся масштабные строительно-ремонтные работы на основе субпроектов, разработанных на 2020-2024 годы группой реализации проекта «Развитие сельской инфраструктуры» Министерства экономики и финансов Республики Узбекистан.
Эти проекты финансируются за счет средств Международной ассоциации развития Всемирного банка и средств Азиатского банка инфраструктурных инвестиций. Основная цель проекта-повысить качество базовой инфраструктуры села и улучшить качество услуг, обеспечивающих жизнедеятельность сельских районов, охваченных проектом.
В рамках данного проекта в махалле «Гулистан» Сохского района Ферганской области ведется реконструкция средней общеобразовательной школы № 9. Также в этом учреждении началось строительство дополнительного здания на 210 учеников.