Gender tengligi asoslari bo'yicha trening bo’lib o’tdi
Insonning eng muhim huquqlaridan biri bo‘lgan gender tengligi jamiyatda tinchlik va totuvlikni ta’minlash, barqaror rivojlanish negizida inson salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarishda muhim o‘rin tutadi. Ushbu g‘oya “Gender tengligi va gender asosidagi zo‘ravonlikka javob berishda standart operatsion tartiblar” mavzusidagi ikki kunlik treningga asos bo‘ldi.
Treninglarni Tibbiyot xodimlarning kasbiy malakasini rivojlantirish markazi,  Akusherlik ginekologiya va perinatal  medisina kafedrasi dosenti, UNFPA/BMT ning Aholishunoslik Jamg‘armasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi milliy maslahatchisi Go‘zal Shamsiddinovna Ortiqxo‘jayeva, shuningdek, UNFPA treneri va maslahatchisi, “Qalb nuri” ijtimoiy va profilaktika markazi direktori To‘xtasinova Damira Ismailovna olib bordi.
Tinglovchilar orasida loyihalarni amalga oshirish guruhlari xodimlari, jumladan, Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi mutaxassislari bo’ldi.
So‘rov va test topshiriqlari yordamida interfaol shaklda o‘tkazilgan treninglar davomida loyiha mutaxassislari gender zo‘ravonlik muammosining mohiyati va dolzarbligi, uning xususiyatlari va turlari, sabablari va oqibatlari haqida tushunchalarini shakllantirdi va mustahkamladi.
Dasturga ko‘ra, mazkur treninglar Farg‘ona va Jizzax viloyatlarida ham hududiy mutaxassislar uchun o‘tkazilishi kutilmoqda.

Тренинг по основам гендерного равенства и недопущения дискриминации
Гендерное равенство, одно из важнейших прав человека, играет ключевую роль в обеспечении мира и согласия в обществе и полноценной реализации человеческого потенциала на основе устойчивого развития. Эта мысль легла в основу двухдневного тренинга на тему: «Гендерное равенство и стандартные операционные процедуры при реагировании на гендерное насилие».
Проводили тренинги доцент кафедры акушерства- гинекологии и перинатальной медицины Ташкентского института усовершенствования врачей Артикходжаева Гузал Шамсиддиновна, а также Тухтасинова Дамира Исмаиловна – тренер консультант ЮНФПА, директор центра социально-правовой поддержки женщин и их семей «Калб нури» Ферганской области.
Среди слушателей тренингов были сотрудники групп реализации проектов, в том числе специалисты проекта «Развитие сельской инфраструктуры» при Министерстве экономики и финансов.
В ходе тренингов, проведенных в интерактивном формате с помощью опросов и тестовых заданий, у специалистов проектов были сформированы и укреплены понятия о сущности и актуальности проблемы гендерного насилия, его особенностях и видах, причинах и последствиях.
По программе данные тренинги проведутся также для региональных специалистов в Ферганской и Джизакской областях.