So‘x tumani: Maktabga qo‘shimcha bino quriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2022 yilning 28-yanvar kuni maktab ta’limini rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida qishloq joylarda yangi maktablar va maktablarga qo’shimcha bino qurish bo’yicha ko’rsatmalar berilgan edi. Unga ko’ra mamlakatimizda ko’plab ta’lim maskanlari bunyod etilmoqda.
“Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi doirasida ko‘makchi hamkor ACTED (Fransiya)/Yuksalish UMH/Taraqqiyot NNT/ISW (Kanada) KG6 jamoasi tomonidan Farg‘ona viloyati So‘x tumani “Qizilqiyoq” MFYda olib borilgan safarbarlik tadbirlarida aholi vakillari mahalladagi maktabga qo‘shimcha bino qurish subloyihasini tanlagan edi.
Ayni kunlarda, 12-maktab uchun 180-o‘rinli qo‘shimcha bino qurish ishlari boshlandi. Subloyiha qiymati 2,2 mlrdni so’mni tashkil etadi.

During the videoconference meeting held on January 28 this year and dedicated to the development of school education, President Shavkat Mirziyoyev gave special instructions for wide coverage to increase the capacity of the school system in rural areas. Thus, throughout the country, large-scale work is underway to build new schools and additional educational buildings in existing schools.
Within the framework of the Rural Infrastructure Development project, during the social audits carried out by the Facilitation Partners ACTED (France)/Yuksalish NM/Taraqqiyot NGO/ISW (Canada) to the Kizilkiyok MCA, Sokh district, Ferghana region, residents of this mahalla selected a subproject for the construction of an additional educational building to the school building.
Recently, the construction of an additional building for 180 places for secondary school No. 12 has begun. The amount of the subproject is 2.2 billion UZS.