So‘x tumani: Maktabga qo‘shimcha bino quriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2022 yilning 28-yanvar kuni maktab ta’limini rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida qishloq joylarda yangi maktablar va maktablarga qo’shimcha bino qurish bo’yicha ko’rsatmalar berilgan edi. Unga ko’ra mamlakatimizda ko’plab ta’lim maskanlari bunyod etilmoqda.
“Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi doirasida ko‘makchi hamkor ACTED (Fransiya)/Yuksalish UMH/Taraqqiyot NNT/ISW (Kanada) KG6 jamoasi tomonidan Farg‘ona viloyati So‘x tumani “Qizilqiyoq” MFYda olib borilgan safarbarlik tadbirlarida aholi vakillari mahalladagi maktabga qo‘shimcha bino qurish subloyihasini tanlagan edi.
Ayni kunlarda, 12-maktab uchun 180-o‘rinli qo‘shimcha bino qurish ishlari boshlandi. Subloyiha qiymati 2,2 mlrdni so’mni tashkil etadi.

Сохский район: строительство дополнительного учебного корпуса в школе
В ходе видеоселекторного совещания, прошедшего 28 января текущего года, и посвященного вопросам развития школьного образования, Президентом Шавкатом Мирзиёевым были особые поручения по широкому охвату даны поручения по увеличению вместимости школьной системы в сельской местности. Так, по всей республике идут масштабные работы по строительству новых школ и дополнительных учебных корпусов в существующих школах.
В рамках проекта «Развитие сельской инфраструктуры», во время проведенных выездов Партнерами по фасилитации ACTED (Франция)/ОНД Юксалиш/ННО Тараккиет/Международным водным секретариатом (Канада) на СГМ «Кизилкиёк», Сохского района, Ферганской области, жителями данной махалли был выбран субпроект строительства дополнительного учебного корпуса к зданию школы.
Недавно началось строительство дополнительного корпуса на 180 мест для общеобразовательной школы №12. Сумма субпроекта составляет 2,2 миллиарда сум.