Joriy yilning 6-8 dekabr kunlari Jahon banki va Avstraliya tashqi ishlar va savdo departamentining tashabbusi bilan Laos XDRning Vyentyan shahrida “Jamoalarga asoslangan rivojlanish” mavzusiga bag’ishlangan Sharqiy Osiyo – Tinch okeani mintaqaviy anjumani bo‘lib o‘tmoqda.
Ushbu anjuman beshinchi bo‘lib, avvalgi yillari bu kabi tadbirlar Shri-Lanka, Indoneziya, Filippin va Vetnamda bo'lib o'tgan.
Mazkur tadbirda Sharqiy mamlakatlar hamkorligi (EaP) tarkibidagi 11 ta mamlakat hamda Markaziy Osiyoning 3 ta (Qirg‘iziston, Tojikiston, O‘zbekiston) mamlakati hukumat ijrochi tashkilotlari qatnashmoqda. Ular anjuman doirasida o‘z mintaqalarida jamoalar tomonidan boshqariladigan rivojlanish dasturlarining ahamiyati va ushbu dasturlarni tadbiq etishdagi mahalliy muammolarni ko ‘rib chiqadilar.
O‘zbekiston hukumati tomonidan mazkur anjumanda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasining vakillari qatnashmoqda. Tadbirning ikkinchi kunida loyiha mutaxassilari QIRLga asoslangan tajribasini taqdim etishi kutilmoqda.

On December 6-8 this year, in Vientiane, Lao PDR, at the initiative of the World Bank and the Australian Department of Foreign Affairs and Trade, the East Asia and Pacific Regional Conference on Community Driven Development (CDD) is being held.
This is the fifth East Asia and Pacific (EAP) CDD conference organized by the Bank following the previous conferences held in Sri Lanka, Indonesia, Philippines, and Vietnam. The event is attended by the government implementing agencies from eleven EAP countries (Cambodia, Indonesia, Laos, Mongolia, Papua New Guinea, Philippines, Solomon Islands, Thailand, Timor-Leste, Samoa, and Vietnam) and three Central Asian countries (Kyrgyz Republic, Tajikistan, and Uzbekistan).
During the conference, they will have the opportunity to discuss the importance of community driven development programs in their regions and the challenges they face in implementing these programs.
Representatives of the Rural Infrastructure Development project under the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction take part in this conference on behalf of the Government of Uzbekistan. It is expected that on the second day of the event, the project specialists will present regional experience based on the RIDP.
The Rural Infrastructure Development Project is considered as the first-ever CDD Project in Uzbekistan, all stages of which are implemented taking into account the opinion of the population.