Tashrif doirasida Missiya delegatsiyasi hamda Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhining markaziy va hududiy ofisi mutaxassislari tomonidan aholi foydalanishiga topshirilgan obyekt ko‘zdan kechirilib, mahalla aholisi bilan suhbat qilindi.
Ta’kidlanishicha, ushbu suv tarmog‘i Loyiha tomonidan foydalanishga topshirilgandan so‘ng, mahalla aholisi tomonidan tarmoqqa ulangan va sertifikatlangan suv o’lchagich uskunasi o’rnatilgan. Bu esa Loyiha doirasida bajarilayotgan ishlar doirasida ijtimoiy soha obyektlarini yaxshilashda qishloq aholisi keng jalb etilib ishtiroki ta’minlanayotganligidan dalolat beradi.
Missiya delegatsiyasining keyingi manzili Nurlikent MFY dagi ikkinchi subloyiha amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan qishloq vrachlik punkti obyekti bo'ldi. Bu yerda mutaxassislar tomonidan obyekt ko‘rib chiqilib, tegishli ko‘rsatmalar berildi.
So‘ng delegatsiya tomonidan Nurlikent MFY binosiga tashrif buyurilib, jamoa safarbarligi jarayonidagi qilingan ishlar bilan tanishib chiqildi.

The visit of the delegation of the World Bank Mission to Jizzakh region is continuing
On September 21, 2022, in the morning, within the framework of the World Bank Mission, a visit was made to the facility of the subproject "Providing the population with drinking water" in Nurlikent MCA, Zaamin district, Jizzakh region.
During the visit, the Mission delegation, as well as specialists from the central and regional offices of the Joint Projects Implementation Unit, toured the commissioned facility and talked with the residents of the makhalla.
It is noted that after the commissioning of this water supply network by the Project, residents of the makhalla connected certified water metering equipment to this network. This fact indicates that along with the improvement of social facilities within the framework of the Rural Infrastructure Development Project, a wide involvement and participation of village residents is carried out.
The next direction of the mission delegation was the object of the rural medical center, where it is planned to implement the second sub-project in the Nurlikent makhalla. Here, experts examined the object and gave appropriate instructions.
Then the delegation visited the building of the "Nurlikent" makhalla committee and got acquainted with the work done in the process of community mobilization.