“Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi doirasida KH ACTED (Fransiya)/Yuksalish UMH/Taraqqiyot NNT/ISW (Kanada) KG3 jamoasi tomonidan Obod va Xayraobod MFYlarida ichimlik suvi ta’minoti jamoat tashkiloti tuzish ishlari amalga oshirilmoqda. Bu boradagi amaliy tajribalarni o‘rganish maqsadida mahalla faollari Namangan viloyatida bo‘ldilar.
Mahalla faollaridan tarkib topgan ishchi guruh Namangan viloyati Uychi tumani “G‘ayrat obi-hayot ichimlik suvi” nodavlat notijorat tashkiloti faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
“G‘ayrat obi-hayot ichimlik suvi” NNT 2017 yilda davlat ro‘yxatidan o‘tgan bo‘lib, Bo‘yag‘on, Olmurut, G‘ayrat va Ittifoq mahallalaridagi 3 mingdan ziyod xonadonlarda yashovchi 17 mingga yaqin aholiga xizmat ko‘rsatib kelmoqda. Sifatli ichimlik suvi ta’minoti 24/7 rejimida ta’minlanadi.
Ishchi guruh vakillari o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob topdilar va ilg‘or tajribalar yangi shakllanayotgan jamoat tashkiloti faoliyatida tadbiq etilishiga kelishib oldilar.
Shubhasiz, o‘rganilgan amaliy tajribalar yangi jamoat birlashmasini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish va uning istiqbolida muhim ahamiyat kasb etadi.

В рамках проекта «Развитие сельской инфраструктуры» Партнерами по фасилитации ACTED (Франция)/ОНД Юксалиш/ННО Тараккиет/Международным водным секретариатом (Канада) проводятся работы по созданию общественных организаций питьевого водоснабжения в СГМ «Обод» и «Хайраобод» Андижанской области. С целью изучения практического опыта данного направления местные активисты посетили Наманганскую область.
Рабочая группа в составе активистов махаллей ознакомилась с деятельностью ННО «Гайрат оби-хаёт ичимлик суви» Уйчинского района Наманганской области.
ННО «Гайрат оби-хаёт ичимлик суви» была зарегистрирована в 2017 году и обслуживает около 17 000 человек, проживающих в более чем 3 000 домохозяйств в СГМ «Боягон», «Олмурут», «Гайрат» и «Иттифок». Подача чистой питьевой воды обеспечивается в режиме 24/7.
Представителей рабочей группы имели возможность лично ознакомиться с деятельностью ННО, задать интересующие их вопросы руководству.
Приобретенный практический опыт будет иметь важную роль в следующем шаге создания общественной организации питьевого водоснабжения - государственной регистрации нового общественного объединения и его дальнейшего функционирования.