“Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi doirasida KH ACTED (Fransiya)/Yuksalish UMH/Taraqqiyot NNT/ISW (Kanada) KG3 jamoasi tomonidan Obod va Xayraobod MFYlarida ichimlik suvi ta’minoti jamoat tashkiloti tuzish ishlari amalga oshirilmoqda. Bu boradagi amaliy tajribalarni o‘rganish maqsadida mahalla faollari Namangan viloyatida bo‘ldilar.
Mahalla faollaridan tarkib topgan ishchi guruh Namangan viloyati Uychi tumani “G‘ayrat obi-hayot ichimlik suvi” nodavlat notijorat tashkiloti faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
“G‘ayrat obi-hayot ichimlik suvi” NNT 2017 yilda davlat ro‘yxatidan o‘tgan bo‘lib, Bo‘yag‘on, Olmurut, G‘ayrat va Ittifoq mahallalaridagi 3 mingdan ziyod xonadonlarda yashovchi 17 mingga yaqin aholiga xizmat ko‘rsatib kelmoqda. Sifatli ichimlik suvi ta’minoti 24/7 rejimida ta’minlanadi.
Ishchi guruh vakillari o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob topdilar va ilg‘or tajribalar yangi shakllanayotgan jamoat tashkiloti faoliyatida tadbiq etilishiga kelishib oldilar.
Shubhasiz, o‘rganilgan amaliy tajribalar yangi jamoat birlashmasini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish va uning istiqbolida muhim ahamiyat kasb etadi.

The practical experience of creating a public organization of drinking water supply is being studied
Within the framework of the Rural Infrastructure Development Project, work is underway by the Facilitation Partners ACTED (France)/Yuksalish NM/Taraqqiyot NGO/ISW (Canada) to create public drinking water supply organizations in the Obod and Khairaobod MCAs in Andijan region. In order to study the practical experience of this area, local residents visited the Namangan region.
The working group of makhalla residents got acquainted with the activities of the "Gairat obi-khayot ichimlik suvi" NGO of the Uychi district, Namangan region.
"Gairat obi-hayot ichimlik suvi" NGO was registered in 2017 and serves about 17,000 people living in more than 3,000 households in the "Boyagon", "Olmurut", "Gairat" and "Ittifok" MCAs. The supply of clean drinking water is provided 24/7.
Representatives of the working group had the opportunity to personally get acquainted with the activities of NGO, ask their questions to the leadership.
The acquired practical experience will play an important role in the next step in the creation of a public organization of drinking water supply - the state registration of a new public association and its further functioning.