Joriy yilning 25 oktyabridan boshlab Jamoa safarbarligi bo'yicha xalqaro eksperti Brigitta Bode xonimning “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi qamrovidagi qishloqlarga ishchi tashrifi boshlandi. Ishchi guruh tarkibiga Loyihaning markaziy ofisi mutaxassislari hamda Jizzax va Sirdaryo viloyatlarining qishloq fasilitatorlari ham kiradi.
Ekspertning tashrifidan maqsad - aholi bilan olib borilayotgan safarbarlik ishlari natijalarini baholashdan iborat. Buning uchun ishchi tashrifning birinchi kunida Sirdaryo viloyatining Boyovut tumanidagi “Muqumiy” va “Boboyurt” mahalla fuqarolar yig‘inining Taraqqiyot guruhi a’zolari, mahalliy aholi vakillari ishtirokida uchrashuvlar o‘tkazildi.
Ta’kidlanishicha, Loyiha doirasida mahalla fuqarolar yig‘ini uchun uyushtirilgan safarbarlik bo’yicha tadbirlarda, ularning salohiyatini oshirishga qaratilgan o‘quv mashg‘ulotlarida qishloq aholisi faol ishtirok etgan.
Uchrashuvlar yakunida ishchi guruh vakillari hamda aholi tomonidan Loyiha doirasida amalga oshirilayotgan ishlar tahlilini o‘tkazildi hamda Loyihaning keyingi bosqichlari bo‘yicha takliflar eshitildi.
Ma’lumot uchun: Jamoa safarbarligi bo'yicha xalqaro ekspert, Dr.Brigitta Bode, 15 dan ortiq mamlakatlarda ijtimoiy safarbarlik, rejalashtirish va byudjetlashtirish bo‘yicha 25 yillik tajribaga ega.

Starting from October 25 of this year, International expert on community mobilization, Ms Brigitta Bode, began a working visit to the villages covered by the Rural Infrastructure Development Project. The working group also includes specialists from the central office of the RIDP and rural facilitators from Jizzakh and Syrdarya regions.
The purpose of the expert's visit is to evaluate the results of mobilization work with the population. On the first day of the working visit, meetings were held with the participation of the local population, members of the "Mukumiy" and "Boboyurt" Makhalla Development Units (Bayavut district, Syrdarya region).
It was noted that within the framework of the Project, rural residents took an active part in the course of the activities carried out to community mobilization, as well as capacity building trainings.
At the end of the meetings, the working group, together with the residents, gave an analysis of the work carried out within the framework of the Project. Proposals from community members were listened around this topic and an interesting exchange of views was held.
For reference: International community-driven development expert, Dr.Brigitta Bode, has 25 years of experience in over 15 countries on social mobilization, public planning and budgeting.