Sirdaryo viloyatida “Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi doirasida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan press-tur bo‘lib o‘tdi
“Qishloq infratuzilmasini rivojlantirish” loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar hamda oraliq natijalarni ko‘rib chiqish va ularni keng ommaga yoritish maqsadida joriy yilning 24-oktyabr kuni Sirdaryo viloyati Boyovut tumanida press-tur tadbirlari tashkil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Birlashtirilgan loyihalarni amalga oshirish guruhi vakillari, tuman hokimligining mutasaddilari hamda jurnalistlar ishtirok etgan press-turning birinchi manzilgohi “Boboyurt” mahallasidagi rekonstruksiya ishlari amalga oshirilgan 21-sonli bolalar bog'chasi binosi bo‘ldi. Loyiha qiymati 1 748 538 983 so'mni tashkil qildi. Mazkur binoni rekonstruktsiyasi natijasida mahallaning 85 nafar bolalari zamonaviy, barcha shart-sharoitlari bugungi kun talabiga mos keladigan bog’chada tarbiya olish imkoniga ega bo’ldilar.
Bu yerda OAV vakillari mahalla aholisi bilan suhbat qilib, bog’cha binosida yaratilgan sharoitlar bilan tanishish imkoniga ega bo’ldilar.
Press-turning keyingi manzili Boyovut tumani “Bunyodkor” MFYdagi oilaviy shifokorlik punkti  binosi bo’ldi. Ushbu loyihaning qiymati - 443 994 357 so‘mni tashkil qilib, Loyiha mutaxassislari tomonidan aholi bilan olib borilgan ijtimoiy audit tadbirlari mobaynida o’tkazilgan so’rovnoma natijasida ustuvor deb tanlangan . Ilgari mahalliy aholi birlamchi tibbiy xizmatlarni olish uchun uzoq masofani bosib o‘tishga majbur bo‘lgan, bu esa mahalliy aholi, ayniqsa aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlari: bolalar, homilador ayollar va qariyalar salomatligiga xavf tug‘dirardi.
Bu yerda ham jurnalistlar mahallaning faol aholisi bilan hamda ushbu tibbiyot muassasining mutasaddilari bilan suhbatlashdilar.

В Сырдарьинской области состоялся пресс-тур по объектам, завершенным в рамках проекта «Развитие сельской инфраструктуры».
В Баяутском районе Сырдарьинской области 24 октября текущего года был организован пресс-тур с целью ознакомления с работами и промежуточными результатами, проведенными в рамках проекта «Развитие сельской инфраструктуры».
Первым пунктом пресс-тура, в котором приняли участие представители Объединенной группы реализации проектов при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан, должностные лица районной администрации и журналисты, стало здание детского сада № 21. Стоимость проекта составила 1 748 538 983 сум. В результате реконструкции этого здания 85 детей махалли получили возможность воспитываться в современном детском саду с условиями, отвечающим сегодняшним требованиям.
Здесь представители СМИ имели возможность пообщаться с жителями махалли и ознакомиться с условиями, созданными в здании детского сада.
Следующим пунктом пресс-тура стало здание пункта семейной поликлиники в СГМ «Бунёдкор» Баяутского района. Стоимость данного проекта составляет 443 994 357 сум. Данный объект был выбран местными жителями приоритетным в результате опроса, проведенного специалистами проекта в ходе социального аудита. Ранее местным жителям для получения первичных медицинских услуг приходилось преодолевать большое расстояние пути, что создавало угрозы здоровью местного населения, особенно уязвимых слоев: детей, беременных женщин и людей преклонного возраста.